מיאמבי תחזיר לך את החיוך


עם מיאמבי, חולים הזקוקים להרמת סינוס יהנו מפרוצדורה זעיר פולשנית ובטוחה, עם החלמה קלה יחסית, כאב ואי נוחות מופחתים ותקופת שיקום פה מקוצרת.
אנו מזמינים אתכם ללמוד עוד על מיאמבי - אוגמנטציית רצפת סינוס בעזרת בלון על ידי קריאת המענה לשאלות נפוצות בנושאים: שתלים והרמת סינוס (למטה בדף זה).
רצוי לשאול את הרופא המטפל על הרמת סינוס בעזרת בלון, כי הבלון הוא שעושה את כל ההבדל.

* המידע שבדף זה זמין גם בשפה האנגלית.

הרמת סינוס - שאלות ותשובות

1מהי הרמת סינוס?

הרמת סינוס היא סוג של הליך ניתוחי להשתלת עצם במטרה לעבות ולשקם את עצם הלסת העליונה לאחר שהתרחשה בה ספיגת עצם מוגברת. הפרוצדורה ידועה גם בשם אוגמנטצית רצפת הסינוס. במהלך הרמת סינוס, רצפת הסינוס המפרידה בין חלל הפה לחלל הסינוס מורמת וחומר המהווה תחליף עצם מוכנס לחלל שנוצר. לאחר תקופת החלמה, בה העצם גדלה שוב ומחליפה את החומר המושתל בחלל שנוצר, ניתן להחדיר שתלים דנטאליים לעצם הלסת העליונה המשוקמת.

מיאמבי (MIAMBE) היא טכניקה ייחודית לביצוע הרמת סינוס. זוהי השיטה היחידה בה הרמת סינוס מבוצעת בעזרת בלון. מיאמבה היא טכניקה זעיר פולשנית, המאפשרת ביצוע ההליך כולו דרך חור בלסת בקוטר של 3 מ"מ בלבד, אותו חור שישמש בהמשך להחדרת השתל הדנטאלי.

2מי זקוק להרמת סינוס?

חולים הסובלים מעקירות שניים רבות או מחלת חניכיים ושסובלים מספיגת עצם מוגברת באיזור הלסת העליונה הם מועמדים להליך הרמת סינוס. חולים שאיבדו יותר משן אחת באיזור המקסילה האחורית גם הם מתאימים ביותר להרמת סינוס. עובי העצם בלסת יורד בהדרגה לאורך זמן כתוצאה מספיגת עצם המתרחשת בעקבות אובדן שיניים. נפחו של חלל הסינוס גדל במקביל. העצם הדקה שנותרת בלסת העליונה איננה יכולה לתמוך בשתלים דנטאלים. הפתרון לחולים המעוניינים בשיקום הפה באמצעות שתלים דנטאלים, אך עצם הלסת העליונה שלהם דקה, הוא הרמת סינוס. כך ניתן לעבות את עצם הלסת ולהכינה לקליטת השתלים הדנטאלים.

בעזרת שיטת מיאמבי אפשר לבצע הרמת סינוס גם במקרים שבהם עצם הלסת העליונה נספגה וכל שנותר הוא עובי הקטן מ 4 מ"מ. השיטה מתאימה גם מאוד למקרה של הצורך בשיקום שן יחידה.

3מה הגישות השונות לניתוח הרמת סינוס?

ניתוח הרמת סינוס מבוצע בשתי דרכים עיקריות: הרמת סינוס פתוחה והרמת סינוס סגורה.
הרמת סינוס פתוחה נקראת גם הרמת סינוס דרך חלון לטראלי. בניתוח זה, הרופא המנתח פותח חלון בצידה של עצם הסינוס וחושף את חלל הסינוס . החלון מאפשר גישה לרצפת הסינוס, אותה יש להרים. רצפת הסינוס מנותקת מעצם הלסת העליונה ותחליף עצם מוחדר דרך החלון. זהו ניתוח מורכב, עם סיבוכים רבים ומצריך תקופת החלמה ארוכה הכרוכה בכאבים רבים לחולה.

הרמת סינוס סגורה איננה דורשת פתיחת חלון. כל הניתוח מתבצעה דרך עצם הלסת העליונה. הרמת סינוס סגורה מבוצעת בדרך כלל כאשר יש עובי עצם קיים של מעל 5 מ"מ ולכן ההרמה הנדרשת היא קטנה יותר. יש כמה שיטות לביצוע של הרמת סינוס סגורה: אוסטאוטומטים, הרמה הדראולית, מקדחים ועוד.

מיאמבי היא סוג של הרמת סינוס סגורה זעיר פולשנית – כלומר, ההליך כרוך במינימום פולשנות והרמת רצפת הסינוס מבוצעת בעזרת בלון.

4מהם הסיכונים בעקבות הרמת סינוס?

כמו בכל ניתוח, ישנם סיכונים מסויימים בהליך הרמת סינוס. הסיכון העיקרי המזוהה עם הליך זה הוא קריעה ברצפת הסינוס. בהרמת סינוס פתוחה, קרעים גדולים יגרמו להפסקת הניתוח והמתנה של 4-6 חודשים להחלמה לפני עריכת נסיון נוסף. בהרמת סינוס סגורה, קרע גם יגרום להפסקת הניתוח אך תקופת ההחלמה הנדרשת היא בדרך כלל רק 3-6 שבועות עם מינימום אי נוחות לחולה.

סיכונים נוספים כוללים זיהום, פיזור תחליף העצם הגורם לסינוסיטיס, המטומה (דימום) ושחרור/ התנתקות של שתלים דנטאלים.

5מדוע קרע ברצפת הסינוס הוא בעייתי?

הכרחי לשמר את שלמות רצפת הסינוס במהלך ניתוח להרמת סינוס. כשרצפת הסינוס מורמת, החלל הנוצר מיועד לגידול של עצם חדשה (באמצעות גירוי שנוצר בעקבות הכנסה של תחליף עצם). אם רצפת הסינוס קרועה, תחליף העצם יתפזר בחלל הסינוס ויגרום לסינוסיטיס (דלקת בחלל הסינוס).

6האם יש אי נוחות בעקבות ניתוח להרמת סינוס?

לרב, חולים אכן יסבלו ממעט דימום, נפיחות ואי נוחות בעקבות ניתוח הרמת סינוס פתוח. לכן רבים מקבלים מרשם לאנטיביוטיקה ומשכחי כאבים לימים שלאחר הניתוח. מטרת הטיפול התרופתי לסייע בהפחתת כאבים, מניעת זיהומים ודלקות והפחתת נפיחות וגודש.

עם מיאמבי, בעקבות היות ההליך זעיר פולשני, הסימפטומים ואי הנוחות שלאחר הניתוח מופחתים באופן משמעותי.

7מהו תפקידו של תחליף העצם בהחדרת שתל דנטאלי?

כאשר הרופא מחדיר תחליף עצם מתחת לרצפת הסינוס (הקרום האנטראלי), דם מתחבר עם תחליף העצם יוצר מבנה עצם חדשה. לאחר תקופת החלמה של 4-6 חודשים, ניתן להחדיר את השתל הדנטאלי לעצם שנוצרה.

כאשר עושים שימוש בשיטת מיאמבי, ניתן להשיג יציבות ראשונית למרות שהעצם הקיימת דקה ולכן ניתן להחדיר את השתל כבר באותו היום של ניתוח הרמת הסינוס. מהלך זה מקצר משמעותית את תקופת ההחלמה והשיקום.

למציאת מרפאת שניים עם הסמכה בשיטת מיאמבי


השתלות - שאלות ותשובות

1מדוע אנשים זקוקים לשתלים דנטאליים?

אנשים שחסרה להם שן אחת או שתיים, חשים לרב כי יוכלו לחיות גם בלעדיהן. עם זאת, ההמלצה הרפואית היא לא לעשות כן, שכן חוסר בשניים גורם להתדרדרות נוספת בבריאות חלל הפה וסכנה לשניים הנותרות. האיזון בחלל הפה הוא חשוב. שניים שנותרו יכולות לזוז ועצם הלסת נספגת כך שעובי העצם יורד בהדרגה לאורך זמן. שרירי הלעיסה מושפעים אף הם. הפרעת מפרק טמפורומנדיבולרי יכולה לגרום לכאבים בלסת. ייתכן גם נזק אסתטי שעלול לגרום לפגיעה בתחושת הבטחון העצמי במצבים חברתיים.

שתלים דנטאליים נחשבים היום לפתרון המתקדם והמומלץ להשלמת שניים חסרות וזאת ללא הקרבת שניים קיימות בשכנות לשן החסרה. שתלים דנטאלים מסייעים בשימור עצם הלסת ושימור מבנה הפנים.

2למה שתלים דנטאליים הם הפתרון המועדף להשלמת שיניים חסרות?

שתלים דנטאליים הם הפתרון עם המראה והתחושה הטבעיים ביותר להשלמת שניים חסרות. שלא כמו פתרונות אחרים, השתלים נקבעים ישירות לתוך עצם הלסת ואינם יוצרים קולות (קליקים) או תזוזה בעת אכילה, צחוק או שיחה. שתלים דנטאליים הם הפתרון הקרוב ביותר בתחושה ושימושיות לשניים טבעיות ויוצרים תחושה כאילו כל השניים ישנן.

3מהם שתלים דנטאליים?

שתל דנטאלי הוא התקן בצורת חרוט העשוי בדרך כלל מטיטאניום. השתל משמש כתחליף לשורש השן ומעליו מתקינים כתר המהווה שן חלופית.

4איך ניתן להשיג שתלים דנטאליים?

רופאי שיניים מוסמכים יוכלו לבצע את הליך החדרת השתלים הדנטאליים. ההליך כולל שלושה שלבים: השלב הראשון הוא החדרת השתל לתוך עצם הלסת. בשלב זה יבוצעו השתלת תחליף עצם והרמת סינוס (במידת הצורך). לאחר החדרת השתל עוברת תקופת החלמה של כמה חודשים (ככל שנדרש) בה השתל מתלכד עם עצם הלסת הטבעית (אוסטיאו-אינטגרציה). כאשר השתל מלוכד עם העצם, השלב השלישי – הוא שלב השיקום – יכול להתחיל. בשלב זה ימוקם כתר או גשר מעל השתל.

5האם כל רופא שניים רשאי להחדיר שתלים דנטאליים?

שתלים דנטאליים הם אביזרים מתוחכמים שיש למקם אותם בזהירות בפה על מנת להמנע מסיבוכים. על מנת להשיג תוצאות מיטביות, חשוב לבחור ברופא מוסמך לבצע את הניתוח להחדרת השתלים. רופאי שיניים מוסמכים בשיטת מיאמבי יכולים לבצע החדרת שתלים לאחר הרמת סינוס בעזרת בלון .

6האם שתלים דנטאליים מתאימים לי?

אם חסרה לך שן או כמה שניים ויש לך רצון למראה טבעי עם חיוך מלא שניים, אז ככל הנראה ששתלים דנטאליים יכולים להתאים לך.

7מהי התחושה לאחר החדרת שתלים דנטאליים והשלמת שיקום הפה?

כאשר הליך החדרת השתלים הסתיים בהצלחה, ותקופת ההחלמה חלפה וכל השתלים והכתרים במקומם, שתלים דנטאליים נותנים תחושה של ומתפקדים כמו שיניים טבעיות.

8האם שתלים דנטאליים דורשים תחזוקה מיוחדת?

לא. על שתלים דנטאליים שומרים כפי ששומרים על שניים רגילות. על ידי הגיינת פה. שגרת צחצוח שניים וביקורים תקופתיים אצל השיננית כל 3-6 חודשים לנקיון יסודי זה כל מה שנדרש.

9מהם שתלי אנדוסטיל Endosteal?

את ההליך המדוייק להחדרת השתלים וסוג השתלים בוחר הרופא המטפל לפי המקרה הפרטי של כל חולה. מידה וצורה של הלסת ובריאות הלסת הם נתונים קריטיים לקבלת החלטה האם ניתן להחדיר שתל.

כאשר הלסת בריאה והעצם מלאה, שתלי אנדוסטיל הם המתאימים. אלו הם שתלים שמוחדרים בניתוח אל תוך עצם הלסת ומתלכדים עימה בחלוף הזמן. ניתן לעשות שימוש בשתלי אנדוסטיל גם כאשר העצם דקה ואינה מספקת, בתנאי שניתן לשקם את עצם, למשל בהליך ניתוחי שנקרא אוגמנטציית רצפת הסינוס, הידוע גם כ"הרמת סינוס".

למידע נוסף בנושא טכניקות לביצוע הרמת סינוס, ניתן לפנות לשאלות ותשובות בנושא כאן למעלה.

10מהו ניתוח החדרת שתלים דנטאליים?

את השתלים דנטאליים, שהם אבזרים בצורת חרוט המשמשים כתחליף לשורש השן, צריך להחדיר לעצם הלסת. ההחדרה נעשית בניתוח.

11מהו ניתוח הרמת סינוס?

כאשר אין עובי מספיק בעצם הלסת העליונה שמתחת לחלל הסינוס, מרימים את רצפת הסינוס בניתוח על מנת ליצור מרווח שלתוכו משתילים תחליף עצם. זאת על מנת לעורר גדילה של עצם חדשה שתאפשר החדרת שתל דנטאלי. לניתוח זה קוראים הרמת סינוס. לקבלת מידע נוסף בנושא טכניקות שונות לביצוע הליך הרמת סינוס, ניתן לפנות לשאלות ותשובות בנושא כאן למעלה.

מיאמבי היא מערכת המאפשרת הליך הרמת סינוס זעיר פולשני, בטוח, וזריז באמצעות בלון.

Get Certified